Dzień 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale także dzień św. Marcina. Z tym dniem między innymi wiąże się ciekawa tradycja wypiekania rogali z białym makiem.
Rogale z białym makiem są czasochłonne w przygotowaniu, ale warto im poświęcić czas i stworzyć małe dzieło sztuki cukierniczej.
Podstawą naszych słodkich rogali jest ciasto drożdowo – francuskie.
Przygotowanie ciasta jest jednym z trudniejszych elementów, przede wszystkim dlatego, że jest bardzo czasochłonne. Polega na wałkowaniu, składaniu i chłodzeniu ciasta, następnie tę czynność powtarza się kilka razy. W efekcie czego powstają kolejne warstwy, przez co nasze rogale składają się z ponad 200 warstw.
Oczywiście w Rogalach nie możemy zapomnieć o nadzieniu z białego maku wzbogaconego o bakalie, orzechy, migdały. Smak masy makowej to spełniony sen każdego łasucha, który obowiązkowo musi ich spróbować.
Upieczone Rogale polewa się słodkim lukrem i posypuj skórką pomarańczową, orzeszkami lub blanszowanymi płatkami migdałów. Najważniejsze w naszych Rogalach jest to, że w ich wypieczenie wkładamy całe serce.
Powstaniu rogala towarzyszy również legenda, ale więcej informacji na temat historii powostania tego wypieku znajdziecie Państwo w tym linku : https://regionwielkopolska.pl/artykuly-kultura-ludowa/poznanlegenda-o-rogalach-swietomarcinskich/
Wyrób ten jest bardzo wysokokaloryczny. Jeden rogal z białym makiem dostarcza aż 850 kcal, ale w ten dzień można odłożyć wszystkie diety na bok i bez poczucia winy pozwolić sobie na zjedzenie choć jednego rogala.
Zatem zapraszamy wszystkich łasuchów tych małych i dużych do odwiedzenia naszej cukierni w samym centrum Lublina i spróbowania naszych Jagiellońskich rogali z białym lub niebieskim makiem.